Share

Den politiske situasjonen
Kriseforståelsen øker i Europa – det er på tide
De siste dagene har vist at USA vil ikke lenger ha rollen som den viktigste sikkerhetsgarantisten for Ukraina og Europa. Det sender forsvarsaksjene i været.
I denne ukens episode av Finansredaksjonen, som også sendes i podkasten Den politiske situasjonen, snakker vi om Trump-administrasjonen sjokk-uttalelser de siste dagene og hvilken effekt de har hatt på markedene.
München-konferansen i helgen ble av den dramatiske sorten. Troen på at USA og Europa er gode allierte er blitt svekket og det blir stilt spørsmål om USA vil oppfylle sine forpliktelser i henhold til Natos artikkel fem.
Det som fikk størst effekt på aksjemarkedet var den amerikanske kritikken av at Europa gjør for lite for å bygge opp sitt eget forsvar. Det sendte europeiske forsvarsaksjer til værs mandag.
En begrensning på økt våpenproduksjon i statlig regi er kravet til å holde statsgjelden nede for EU-landene. Det er en begrensning USA kun har et teoretisk forhold til.
EUs Ursula von der Leyer foreslår å holde forsvarsutgifter utenfor EUs gjeldskrav. Utstedelse av statsobligasjoner for å produsere mer våpen, kan skape et nytt finansielt investeringsprodukt, sier finansredaktør Terje Erikstad.
More episodes
View all episodes

Kommunistenes bibel og kommunistenes Trump
34:31|Donald Trump har vært i Kina. Joe Bidens tidligere nasjonale sikkerhetsrådgiver mener Xi Jinping har et lite overtak i kampen mellom de to supermaktene. I Norge har Rødt-politikerne Sofie Marhaug og Mimir Kristjansson lest Bibelen, og skrevet bok om det. Men DNs kommentatorer Sverre Strandhagen og Eva Grinde. Programleder: Politisk redaktør Frithjof Jacobsen
Fyllerør og revidert
39:36|Regjeringen har lagt frem Revidert Nasjonalbudsjett. Pengene renner inn i statskassen, men prisveksten ligger an til å bli høy i år. Så hvor ender dette til slutt?Og overreagerte Frp-leder Sylvi Listhaug da rådgiver Hårek Hansen både mistet jobben og partimedlemsskapet etter at TV2 tok opp fyllerør på bar?I studio DNs kommentatorer Eva Grinde og Bård Bjerkholt. Programleder: Politisk redaktør Frithjof Jacobsen
Et A4-ark med en fredsplan – er det lov å håpe at Iran og USA kommer til en slags enighet nå?
22:59|Eller blir det igjen tydelig at Trump "åpenbart ikke har noen strategi", og blir "ydmyket" av Iran, slik Tysklands forbundskansler sa i forrige uke, før han angret seg? Med DNs kommentatorer Sverre Strandhagen og Simen Ekern
KI-bølgen feier krigen til side
37:41|Resultatrush, aksjebonanza, Opec-sjokk og resesjonsfare. Det er alle tema i Finansredaksjonen. I siste episode av Finansredaksjonen, en podkast som lages av oss i DN, har vi gitt plass til mange tema, denne utgaven kommer også ut som Den politiske situasjonen denne uken.Det er jo både resultatrush på Oslo Børs og det er store forventninger til dagens resultater fra de store tek-selskapene i USA. Vi snakker om konsekvensen av at De forente arabiske emirater trakk seg fra Opec tirsdag, så var Terje på Oljefondets investeringskonferanse i går, sammen med verdens mektigste banksjef, Jamie Dimon.Dimon tror risikoen for resesjon har økt kraftig og peker på Iran/Hormuz, statsgjeld og toll som risikofaktorer som kan trigge en nedtur i markedene. Men enn så lenge skinner solen både ute og inne. Aksjemarkedet både i Norge og USA gjør det knallbra og inntjeningen til de amerikanske selskapene som er med S&P 500 har marginer som er historisk høye. Hvor lenge varer det?
Frontfaget under press
30:40|Grunnmuren i norske lønnsforhandlinger, den såkalte frontfagsmodellen, får stadig mer kritikk. DNs kommentatorer Anita Hoemsnes og Bård Bjerkholt forteller om hvordan modellen ble til, og hva den nå kritiseres for. Programleder er DNs politiske redaktør Frithjof Jacobsen.
Rentekrangel, pavekrangel og fest i Budapest
34:47|LO raser mot Norges Bank og de varslede rentehevingene. Pengepolitikk er politikk, også i Norge. Trump mister venner på høyresiden i Europa, og i Ungarn tapte Orban så det sang. Men hva kommer etter det illiberale demokratiet?Med DNs utenrikskommentator Simen Ekern og politisk redaktør Frithjof Jacobsen.
Våpenhvile og visepresident på valgkamptur i Ungarn
45:48|Iran, USA og Israel har inngått en våpenhvileavtale, Men den er skjør, mener mange. Vant noen denne krigen? I Ungarn er det snart valg, og USAs visepresident JD Vance har nå kastet seg inn i valgkampen for å få det illiberale demokratiets far, Viktor Orban, til å få enda en periode som statsminister. Meningsmålingene, som får ungarer tror på, viser imidlertid at han taper. Med DNs kommentatorer Simen Ekern og Sverre Strandhagen. Programleder: Politisk redaktør Frithjof Jacobsen
Valg, folkeavtemning, valgkamp og kaos
37:08|I Danmark gjorde statsminister Mette Frederiksen et elendig valg, men satser på å beholde makten. I Italia tapte statsminister Georgia Meloni en folkeavstemning om domstolsreform. I Ungarn er valgkampen full av spektakulære lekkasjer om fiktive attentatforsøk, og rykter om at USAs visepresident JD Vance er på vei. I Norge er det kaos på Stortinget om avgifter på diesel og bensin. Med DNs utenrikskommentator Simen Ekern og politisk redaktør Frithjof Jacobsen.
Hva skjer med rentene når Iran-krigen fortsetter?
36:31|Denne uken er det rentemøter i flere land. Hvordan påvirkes rentene av oljepris som holder seg over 100 dollar? Vil boliglånsrenten være over fem prosent i mange år? Sentralbankene i USA, UK, EU og Norge har rentemøter de neste to ukene. Det blir den første testen på hvordan sentralbankene reagerer på Iran-krigen som har ført til at oljeprisen har ligget over 100 dollar fatet i over en uke. Det snakker vi om i ukens episode av Finansredaksjonen. Episoden sendes også i Den politiske situasjonen, som er DNs andre podkast om politikk og økonomi. Vi snakker også om den inkompetente ledelsen på toppen av amerikansk politikk. Donald Trump og krigsminister Pete Hegseth katastrofale feilvurdering av konsekvensene av angrep på Iran, kommer til å gå inn i historiebøkene som en flopp. For verdensøkonomien er konsekvensene store. I oljeimporterende land stenges skoler og fabrikker for å spare energi. I oljeeksporterende land som Norge så fylles statskassen opp, mens de som fortsatt kjører bensin- og dieselbilen må betale stadig mer for drivstoff. Dette er situasjonen verdens sentralbanker skal ta rentebeslutningen i. Rentemarkedet i Norge signaliserer allerede hvilken vei de tror det går. Opp. Kanskje ikke neste rentemøte, men det deretter. Det betyr at boliglånsrentene vil ligge rundt fem prosent eller over lenge.