Share

Den politiske situasjonen
Det store sykelønnsslaget
•
LO har rast mot NHO. Sykefraværet øker og øker. Det er mye støy, men er det noe handling?
DN-kommentator Anita Hoemsnes og politisk redaktør Frithjof Jacobsen trekker linjene helt tilbake til Gerhardsen og frem til dagens fastlåste sykelønnssituasjon.
More episodes
View all episodes

KI-boblen er ikke sprukket, men luften siver ut
31:09|Det er vinterferie og derfor blir det ikke en ny episode av Den politiske situasjonen. I stedet kan du høre på ukens utgave av vår søsterpodkast Finansredaksjonen.Investorene er usikre på hvilke selskaper som tjener og taper på KI-revolusjonen, så de selger «alle».Ingen elsker kallenavn og forkortelser som den amerikanske finansbransjen og det heteste nå er «AI scare trade».Investorene frykter en boble i de dominerende KI-selskapene, Nvidia, Microsoft, Alphabeth, Amazon, Meta og Tesla. Selskaper som investerer vanvittig mye i å utvikle KI (datasentre, programvare). Kursene har falt med mellom 15 og 28 prosent de siste månedene. Samtidig selger investorene seg ut av selskaper hvis virksomhet kan bli «rammet» av KI. Det kan være selskaper innen eiendomsmegling, aksjeanalyse, formuesforvaltning og andre som har en høy andel ansatte som driver med repeterende oppgaver som kundene betaler for. Hvordan blir utviklingen fremover? Og hvilke selskaper vil komme styrket ut av KI-revolusjonen?Det snakker vi om i ukens episode av Finansredaksjonen, en podkast som lages av oss i DN.
Epstein-filene og “Grønlandsøyeblikket”
31:47|Norsk politikk og embetsverk er fillerystet av avsløringene i Epstein-filene mellom seksualforbryteren og en rekke prominente norske samfunnstopper. Hvor ender denne saken til slutt? Denne uken møtes EU-toppene på et slott i Belgia for å diskutere veien videre for Europa og unionen. Frankrikes president ber alle om å huske det han kaller "Grønlandsøyeblikket".
Fredsforhandlinger i Abu Dhabi og EU-advarsler mot Norge
29:37|Det er fredsforhandlinger mellom Russland og Ukraina, rett etter at Russland brøt våpenhvilen med kraftige rakettangrep. Er det noe håp om fremgang denne gangen? Da Norge fikk besøk av EUs utenrikssjef Kaja Kallas denne uken, var tonen tydeligere enn noen sinne: Det får konsekvenser for Norge hvis vi er for slappe med å følge opp EØS-avtalen.
Europa løsriver seg sakte fra USA, drama på venstresiden i norsk politikk
33:57|EU og India har inngått «alle handelsavtalers mor». Det ligger noen muligheter på lur i den verdenen som Trump har snudd på hodet. Dette påpekes ivrig av Canada, av alle land. I Norge sliter SV tungt, og Høyre venter på oppturen. I studio DNs utenrikskommentator Simen Ekern og politisk redaktør Frithjof Jacobsen.
Trump har talt
41:17|Davos i Sveits har vært episenteret for internasjonal politikk denne uka.Europa puster lettet ut etter at Trump i en lang tale lovet å ikke ta Grønland med makt, og senere samme dag avlyste planlagt straffetoll mot en gruppe europeiske land, inkludert Norge. Så er faren over nå? Med DNs utenrikskommentator Simen Ekern og politisk redaktør Frithjof Jacobsen
Trump er ikke den første presidenten som angriper Fed-sjefen
30:41|Den politiske situasjonen ble rammet av sykdom denne uken og vi har ikke kunne produsere som ønsket. Du får derfor høre ukes episode av Finansredaksjonen som en god erstattning.Hanekampen mellom Donald Trump og Jerome Powell er trappet opp til et nytt nivå. Markedene trekker på skuldrene. Hvorfor?Fredag fikk den amerikanske sentralbanksjefen Jerome Powell beskjed om at det er satt i gang en føderal etterforskning av han og Federal Reserve. Påstanden er at Powell ikke ga riktig informasjon om kostnadene ved renoveringen av Federal reserves bygninger på en høring i fjor sommer. Søndag kveld gikk Powell ut i en video og sa at dette bare er et skalkeskjul Trump bruker for å få han vekk.Denne oppsiktsvekkende utviklingen i Trump vs. Powell og markedets reaksjoner er tema i ukens episode av Finansredaksjonen, en podkast som lages av oss i DN.Vi får si det som Wall Street Journal: Justisdepartementets forfølging av sentralbanksjef Jerome Powell er et selvdestruktivt mageplask. Men selv om Trumps aggressive tilnærming og mobbede adferd er i en særstilling, kan kommentator Bård Bjerkholt fortelle at det er en lang tradisjon for amerikanske presidenter å legge press på sentralbanken.
Fra Grønland til Lillestrøm
41:29|Europa frykter en amerikansk invasjon av Grønland – og at Nato dermed kan bryte sammen. Men hvordan skal man ordlegge seg for ikke å gjøre situasjonen enda verre? På Lillestrøm samles næringslivet til NHOs årskonferanse. Grønland kaster skygger helt dit.Med utenrikskommentator Simen Ekern og politisk redaktør Frithjof Jacobsen.
Julespesial - Kongetigeren
28:19|Den politiske situasjonen har juleferie.Vi har en julegave på lur.Hør historien om menneskeetende tigre i Nepal, og hvordan de havner i tigerfengsel - og hvorfor en spesialutsending fra Trysil er med på prosjektet.
Julespesial - Nordmennene som bygget Amerika
27:09|Den politiske situasjonen har juleferie.Men vi har en julegave til deg:Skyskrapere, t-bane og tunneler. Dette er historien om de norske ingeniørene som bygget New York.Skrevet og lest av journalist Benedicte Ramm.