Share

Den gyllene grenen
Vår Fru-podden direkt från Almedalen!
Vår podd Den gyllene grenen spelas in från Almedalen, närmare bestämt från Vår Fru i Visby, beläget på S:t Hansgatan 24. Det är Lia Boysen och Per Broman som driver denna unika plats – inte bara ett samtalsrum, utan en restaurang med hjärta och karaktär som även hyr ut lägenheter i Visbys bästa kvarter.
Följ dem gärna på Instagram: @varfruvisby
För mer information: info@vaarfru.se
Gäster i denna podd:🎙️
- David Thurfjell – religionshistoriker och författare, aktuell med En lockton i ödemarken: om människans förmåga att besjäla världen (Norstedts förlag).
- Anna Lindman – journalist och programledare, känd för att utforska tro, liv och död i SVT:s Döden, döden, döden och Gud som haver barnen kär. Aktuell med boken Det jag trodde var kärlek (Fri Tanke förlag).
- Anna Bennich – psykolog, författare och en av Sveriges mest kloka röster kring relationer, svartsjuka och mänsklig längtan. Aktuell med Att försvinna sig: En mor och dotters berättelse om anorexia (Forum förlag).
Tillsammans tar vi oss an stora frågor: religionens roll i sekulära Sverige, vad Gud egentligen betyder idag, svartsjukans djupa förluster – och naturligtvis: varför journalistiken är så livsviktig i vår tid.
Ibland sipprar ljudet från restaurangen in i mikrofonerna – men vi hoppas att det bara adderar charm och liv till lyssningen.
Finns där poddar finns! /Christer och Victoria
Vi på insta:
@dengyllenegrenen
@victorialarm
@christersturmark
More episodes
View all episodes

240. Fallna hjältar och politiskt trams
34:06||Season 10, Ep. 240Lite törnade efter veckan tittar in en stund hos er. Det blir Pavarotti och politik. Och så lite om Martin Kragh som lämnade världen alldeles för tidigt.
239. Banal ondska och paragrafryttare
01:03:06||Season 10, Ep. 239Vad har Reine Brynolfsson gemensamt med Christers utbrott på en thailändsk restaurang i Uppsala? Och vad har Les Misérables gemensamt med James Joyce och Victorias ptsd inför att släppa sin ljudbok? Svaret är den här veckans avsnitt av Den gyllene grenen. Hopp in i vansinnet.
238. Specialavsnitt: Victoria möter Jens Hultén
48:15||Season 10, Ep. 238I det här avsnittet möter Victoria skådespelaren Jens Hultén för ett samtal om Mästaren från Venedig, Johan Falk-filmerna och livet framför kamera och publik. Vi pratar om vad som händer när en skådespelare kliver in i en litterär värld, om Jens förhållande till mörka och komplexa karaktärer och om vägen från manus till människa. Det blir förstås en hel del Johan Falk – men också Doktor Glas, skådespelarkonst och, oundvikligen, Ernst-Hugo Järegård. Ett samtal om litteratur, film, och teater, och antagonister som lyckas ta sig in i ens hjärta.
237. Jesus och Trump
44:39||Season 10, Ep. 237Vem är kvinnan bakom Trump? Och vilket konspiratoriskt kaninhål tar Victoria med oss ner i den här gången? Vi undersöker omständigheterna kring Jesus död, och gör dessutom ett kort besök hos merovingerkungarna och i mytbildningen kring Heligt blod, helig graal.
236. Nietzsche och Carola mm
43:28||Season 10, Ep. 236Victoria berättar om en kvinna som spelar en viktig roll i Nietzsches liv. Åsså lite Sokrates, Aristoteles, Umberto Eco och Carola. Häng med!
235. Rebellpodden
42:53||Season 10, Ep. 235Vi pratar om Sturmark, Stenbeck och andra som härjar och fäktar mot normer och myndigheters dumheter. Dessutom lite info om kommande poddintervju med Jens Hultén! Hoppa in!
234. Christers Wallraff
43:37||Season 10, Ep. 234Hundar, kompositörer och Estelle’s dop! Och Christer berättar om när han minglade med änglar.
233. Robotar, kärlek och bomber
53:21||Season 9, Ep. 233Vi pratar om Elon, Chomsky och människor som gift sig med sina ”föräldrar”. Dessutom har Victoria förstått vilken märklig kvinnogrupp hon tillhör. Och Christer berättar häpnadsväckande saker om Japans syn på vad som är levande.
232. Odysséen-podden
33:12||Season 9, Ep. 232En filmanalys av Nolans nya film och lite dagen efter-småprat! Häng med!