Share

cover art for איילת מנחמי ואלינור סלע

קבוצת ביקורת

איילת מנחמי ואלינור סלע

Season 2, Ep. 1

גאים לפתוח עונה חדשה לפודקאסט של פורום מבקרי ומבקרות הקולנוע בישראל עם שתי אורחות מיוחדות - איילת מנחמי ואלינור סלע, במאית ותסריטאית "שבע ברכות". הסרט נבחר לסרט השנה של פורום המבקרים לשנת 2022 ולכבוד כך שוחחנו על יחסי יצירה וביקורת ועל שפה קולנועית, חזרנו לסרטים אהובים וחשפנו סיפורים מאחורי הקלעים.


מנחה: פבלו אוטין

עריכה: נעמה רק

הפרק הוקלט באולפן הפודקאסטים של בית אריאלה

More episodes

View all episodes

 • 3. קולנוע בין מציאות לדמיון | עם מעיין ריף

  54:38
  רגע אחרי שסרטה "הפילגש" הגיע לבתי הקולנוע, הגיעה להתארח אצלנו הבמאית מעיין ריף. מעיין בחרה לדבר על הסרט "הפלאים" של אליצ'ה רורוואכר ויחד חיפשנו את נקודות הדמיון והשוני בינו ובין סרטה שלה. התוצאה היא שיחה שמתחילה ביחסי יצירה וביקורת, ממשיכה לשאלה איך מעבירים רגש ותודעה דרך דימויים חזותיים, עוברת במסורות של קולנוע איטלקי ומסיימת עם הופעת אורח משפחתית. מנחה: פבלו אוטיןעריכה: נעמה רקהפרק הוקלט באולפן הפודקאסטים של בית אריאלה
 • 2. דנקרק וקולנוע מלחמה | עם אבי נשר

  01:09:36
  הבמאי אבי נשר הצטרף אלינו לשיחה על "דנקרק", הקולנוע של כריסטופר נולאן והאתיקה והאסטתיקה של סרטי מלחמה. איך משתנה חווית הצפייה בתקופת מלחמה? כיצד נולאן משתמש במבנה כדי להעביר מסר? ואיך כותבים על תבוסה בצורה שתעורר גם תקווה?מנחה: פבלו אוטיןעריכה: נעמה רקהפרק הוקלט באולפן הפודקאסטים של בית אריאלה
 • 9. אחרי השמש | עם פבלו אוטין

  53:56
  בפרק האחרון לעונה של "קבוצת ביקורת" המנחה פבלו אוטין עובר לכיסא המרואיין כדי לנתח לעומק את "אחרי השמש", סרט הביכורים המוערך של שרלוט וולס. איך משתמשים בצילום כדי לתאר היעלמות והיעדר? איך יוצרים סרט בלתי נשכח גם בתוך המגבלות של קולנוע "קטן"? ואיך כל זה מתחבר לסרט אחר על קשר בין הורה לילד - "אמא קטנה"?
 • 8. בבילון | עם יאיר רוה

  01:03:32
  סרטו הרביעי של דמיאן שאזל הוא רק אחד מסרטים רבים שיצאו השנה ועסקו ביצירת סרטים ובצפייה בהם, חלקם ממש תיפקדו כ"מכתבי אהבה לקולנוע". למה בעצם זה קורה כל כך הרבה דווקא עכשיו? יש לנו כמה הסברים אפשריים. יאיר רוה, פבלו אוטין ונעמה רק מדברים על ריאליזם מול קולנוע גדול מהחיים, על ההפרדה (והיעדרה) בין היצירה לחיים הפרטיים, על סצנות וואן שוט - וגם על הסיבות שבגללן אסור בתכלית האיסור לקרוא איך הבמאים האהובים עליכם עבדו על הסטים שלהם.
 • 7. בת האמן | עם יהונתן צוריה

  54:47
  בבתי הקולנוע הופצו בשנה האחרונה יותר סרטים ישראלים משנה ממוצעת. בשורה משמחת, אבל גם תוצאה של תקופת הקורונה שגרם לכמה סרטים בולטים ומוצלחים ליפול בין הכיסאות. האם ההשלכות של תקופת המשבר הזו התפוגגו או שיש להן השפעה ארוכת טווח? והאם צריך לבחון מחדש את שיטת ההפצה כדי לעזור לסרטים למצוא את הקהל שלהם?המנחה פבלו אוטין ויושבי ראש פורום מבקרי הקולנוע בישראל, יהונתן צוריה (עין הדג) ונעמה רק (וואלה), בשיחה על מצב הקולנוע הישראלי ועל סרט אחד ששבה את ליבם - "בת האמן" התיעודי ויוצא הדופן, שעושה צעד חכם ומיוחד כדי להתמודד עם מכשול מפתיע.
 • 6. אדומה אש | עם נעמה רק

  57:29
  שנת 2022 הייתה שנת אנימציה מלאה ההפתעות וכותרים משמחים, בהם גם "אדומה אש" של פיקסאר - סרט נוסטלגי, צבעוני ומתוק. פבלו אוטין ונעמה רק קפצו ראש פנימה וניסו להבין מה מייצגת הפנדה, איך משתמשים באנימציה כדי לספר סיפור אישי - ומה גורם לבני ובנות נוער להתאבסס על הדברים שהן אוהבות.
 • 5. ספיישל אוסקר 2023

  41:16
  טקס האוסקר שוב כאן וזה הזמן לפרק מיוחד על הטקס הגדול של הוליווד! יאיר רוה (כלכליסט), יעל שוב (טיים אאוט תל אביב), נעמה רק (וואלה!) ופבלו אוטין (הארץ) מדברים על כל מה שטוב, רע וכיפי באוסקר, על הסרטים המועמדים ועל מי יהיו המנצחים (ובעיקר המפסידים) הגדולים השנה. וגם - איך ההצבעה לגלובוס הזהב שינתה את דעתם על החוויה של המצביעים בטקסי הפרסים?
 • 4. תור: אהבה ורעם | עם יונתן קופיבקר

  59:12
  קבוצת ביקורת מתכוננת ל"אנטמן והצרעה: קוונטומאניה" בספיישל מארוול. בתוכנית: קיטורים (עם ספוילרים) על סרטי וסדרות מארוול משנת 2022 ואחורה, ניסיונות להבין מה השתבש בחזון של טאיקה וואטיטי ועיזים צועקות. הרבה עיזים צועקות. עם פבלו אוטין ("הארץ"), יונתן קופיבקר ("פורטפוליו") ונעמה רק ("וואלה!"). הפרק מכיל ספוילרים לסרטים "תור: אהבה ורעם", "הפנתר השחור: וואקנדה לנצח", "דוקטור סטריינג' במימדי הטירוף" וספוילרים מינוריים יותר לסדרות של מארוול בדיסני פלוס.