Share

Analysen
Åkessons hemliga plan för att bli statsminister
Season 2, Ep. 8
•
Från systemkritiker till brobyggare. I en exklusiv intervju med Epoch Times tecknar Jimmie Åkesson bilden av nästa steg: regeringsmakten – och på sikt, säger han, en sverigedemokratisk statsminister.
För feedback eller synpunkter på programmet, mejla oss på podden@epochtimes.se – och glöm inte att ange vilken podd och avsnitt det gäller.
Podden produceras av Svenska Epoch Times.
Ansvarig utgivare: Vasilios Zoupounidis.
Läs fler nyheter här: https://www.epochtimes.se/erbjudande
More episodes
View all episodes

7. Edwardsson: Trumps Nato-utspel en tydlig varningssignal
16:04||Season 2, Ep. 7
6. Lotta Gröning: Logiskt att SD släpps in i regering
16:08||Season 2, Ep. 6
5. Johan Westerholm: Mullorna kommer slåss till sista man
22:06||Season 2, Ep. 5
4. Katja Nyberg: ”Jag blev nedsmutsad inför hela svenska folket”
44:52||Season 2, Ep. 4
3. Johan Westerholm: Islamismen är ingen ny företeelse i Europa
18:08||Season 2, Ep. 3
2. Bo Theutenberg: Iranrevolutionen förändrade folkrätten – och världen
01:06:10||Season 2, Ep. 2
1. Edwardsson: ICE:s agerande förändrar inte USA:s polarisering
21:33||Season 2, Ep. 1
13. Johan Westerholm: SKF-kullager borde aldrig hamna i ryskt krigsmateriel
09:41||Season 1, Ep. 13Svenska SKF-kullager har hittats i ryska Shahed-drönare som används i kriget mot Ukraina. Johan Westerholm varnar för att detta visar på allvarliga säkerhetsrisker. Han menar att komponenterna kan ha nått Ryssland via mellanhänder eller genom SKFs produktion i Kina, vilket gör kontrollen svår. Enligt Westerholm borde regeringen ha agerat tidigare, och han understryker att västs teknologi inte får stärka den ryska krigsindustrin.