Share

cover art for Noseča sem, kaj zdaj? (2. del)

mali PODCAST

Noseča sem, kaj zdaj? (2. del)

Season 3, Ep. 2

- Tina Kunič dr.med. -
V drugem delu malega Podcasta z naslovom »Noseča sem, kaj zdaj« nadaljujemo pogovor z ginekologinjo in porodničarko Tino Kunič, ki bo razložila, katere spremembe telesa so v nosečnosti pričakovane, katere pa so razlog za obisk zdravnika. Z Urško bosta spregovorili tudi o nasvetih za lajšanje zatekanja v nosečnosti, o tem, ali se med nosečnostjo lahko pojavijo krvavitve in kaj storit. Razložila nam bo vse o lajšanju bolečin med porodom, o vrstah porodov in tem, zakaj se carski rez v Sloveniji ne izvaja na željo porodnic. 

More episodes

View all episodes

  • 4. Koža v nosečnosti

    13:19
    - Nika Juriševič -Strije, hiperpigmentacija, dermatoze, akne … Ja, vse to se lahko pojavi v času nosečnosti, zato smo v Malem podcastu pod drobnogled vzeli kožo in spremembe, ki se na njej lahko zgodijo v času nosečnosti. Kako torej kožo negovati, katerih krem ni priporočljivo uporabljati in kaj pomaga pri različnih tegobah bomo vprašali Niko Juriševič, specializantko dermatovenerologije, ki je zaposlena na Dermatološki kliniki UKC Ljubljana. Je tudi avtorica vedno bolj priljubljenega profila Skinology.si na Instagramu, kjer ozavešča predvsem o zdravju in negi kože.
  • 3. RSV (respiratorni sincicijski virus)

    13:51
    - Anja Radšel dr.med. -V našem novem podkastu tokrat prisluhnite pogovoru o okužbah dihal pri otrocih - natančneje o respiratornem sincicijskem virusu, ki je že od septembra eden glavnih krivcev, da so tudi otroški oddelki po bolnišnicah zasedeni tako rekoč do zadnje postelje.  Urškina sogovornica bo doktorica Anja Radšel, ki je kot pediatrinja zaposlena v zdravstvenem domu Medvode, je pa tudi mamica treh otrok in zase pravi, da so tako zasebno kot poklicno središče njenega zanimanja otroci.
  • 1. Noseča sem, kaj zdaj?

    22:17
    - Tina Kunič, dr.med. -Noseča sem, kaj zdaj? Kdaj se naročiti na prvi pregled, kaj bom tam izvedela? Koliko in katere preglede v nosečnosti krije zavarovalnica in kateri so plačljivi? Vse o nuhalni svetlini in o tem, kakšna je razlika med invazivnimi in ne invazivnimi preiskavami, kako zanesljive in kako varne so? Zakaj je potrebno folno kislino jemati že pred zanositvijo in koliko prej? Naša sogovornica je Tina Kunič, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva, asistentka na katedri za ginekologijo in porodništvo Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani. Na ginekološki kliniki UKC Ljubljana pa je opravila večino specializacije in se po specialističnem izpitu tudi zaposlila na Kliničnem oddelku za ginekologijo UKC Ljubljana, kjer se ukvarja predvsem z benigno patologijo ženskih rodil, z nosečnicami pa se srečuje pri delu v ambulanti in v porodnem bloku ljubljanske porodnišnice.
  • 14. Varnost v vodi

    13:06
    - Miha Fakin -Zdaj, ko se vas večina odpravlja na morje, v terme ali na bazen, je pravi trenutek, da spregovorimo o varnosti v vodi. Utopitve so namreč drugi najpogostejši vzrok za smrt predšolskih otrok. Zato je nujno, da poskrbimo za njihovo varnost. Na kaj moramo biti posebej pozorni, kakšni so znaki, da se otrok utaplja in kako mu pomagati smo spregovorili z vodjo Reševalcev iz vode pri zvezi reševalcev iz vode, Miho Fakinom.  Leta 2007 je opravil mednarodno licenco pri Royal lifesaving society in krajše obdobje delal kot reševalec iz vode na bazenu Tooting Bec Lido v Londonu, v Sloveniji pa to delo opravlja tri leta, poleti ga lahko najdete na kopališčih Kodeljevo in Kolezija, drugače pa tudi na bazenu Fakultete za šport in na bazenu Tivoli. Miha je tudi aktivni športnik v vodi, igra namreč vaterpolo v klubu Ljubljana Slovan, s katerim so bili večkrat tudi državni prvaki.
  • 13. Matične celice

    24:44
    - doc. dr. Miomir Knežević -Tisti, ki ste že obiskovali šolo za starše ste gotovo že slišali za matične celice. To so osnovne celice, vir vseh celic, ki imajo to sposobnost, da se preoblikujejo v katero koli vrsto celic v našem organizmu. Omogočajo zdravljenje, celjenje in nadomeščanje poškodovanih tkiv s pomočjo lastnih celic. Zakaj je priporočljivo, da jih shranite ob rojstvu vašega otroka, kaj so morebitni minusi, za kakšne vrste zdravljen jih uporabljajo, kako jih pridobivajo in kako jih hranijo ter še mnogo več nam je povedal doc. dr. Miomir Knežević, strokovni direktor Biobanke in direktor Educella, dveh vodilnih podjetij, ki se pri nas ukvarjata s shranjevanjem matičnih celic oziroma celično terapijo.
  • 12. Priprava na starševstvo

    32:46
    - Marko Juhant -Kljub temu, da smo tokratni podcast poimenovali priprava na starševstvo, priporočamo, da mu prisluhnete prav vsi; ne le bodoči in novopečeni starši, pač pa tudi tisti, ki ste to postali že pred leti, ali pari, ki se morda le poigravate z mislijo na otroka. Dober partnerski odnos sam po sebi namreč ni nujno dovolj tudi za uspešno starševstvo, zato bomo govorili o tem, kako se pripraviti na prihod otroka, o čem se je treba že prej pogovoriti, kako si razdeliti naloge, ko otrok pride v naše življenje, kakšna naj bo vloga očeta, zakaj ni dobro, da je celotna skrb za otroka na mami, kako reševati konflikte in kako ohranjati povezanost med mamo in očetom. Naš sogovornik, specialni pedagog Marko Juhant se namreč z vzgojo otrok ukvarja že 40 let in je avtor 16 knjig s tega področja, vsako leto pa opravi tudi več kot 500 predavanj. Svoje strokovno znanje dopolnjuje tudi s primeri iz prakse, v katerih se lahko marsikdo najde, zato priporočamo, da mu prisluhnete.  
  • 11. Kako naj se otroci prehranjujejo?

    22:13
    - Andreja Čampa Širca -Za starše vedno lačnih, izbirčnih ali neješčih otrok. To, da ima prehrana izjemno pomemben vpliv na naše zdravje, gotovo veste. Zato ni težko sklepati, da igra še toliko bolj pomembno vlogo v obdobju odraščanja. Gre namreč za obdobje, ko se hrana porabi za izgradijo kosti, mišic in organov, vpliva pa tudi na razvoj možganov, opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. Zato so prehranske potrebe otrok posebne. A kaj, če je otrok izbirčen, kaj če ne mara zelenjave? Ga prelisičiti, zmotivirati ali mu ugoditi? Koliko obrokov naj ima, mu dovoliti prigrizke in kaj če je neješč? O vsem tem smo se pogovarjali s kinično dietetičarko, vodjo Službe za nutricionistiko, dietoterapijo in bolniško prehrano na Pediatrični kliniki v Ljubljani, Andrejo Čampa Širca, ki je tudi zunanja strokovna sodelavka na dveh fakultetah – Zdravstveni fakulteti v Ljubljani in Fakulteti za vede o zdravju v Izoli in avtorica številnih strokovnih del o prehrani.
  • 10. Porodna izkušnja

    34:06
    - Ota Širca Roš in Mateja Dežman -V današnjem podcastu se bosta Urški pridružili voditeljica Pop Ina Ota Širca Roš in nekdanja novinarka Pop Ina, danes zaposlena v marketingu na Pop tv, Mateja Dežman. Obe sta zdaj že drugič mamici – ena ima dva dečka, druga dve deklici. Ena je prvič rodila, ko je bila stara 36 let, drugič pa 40, druga pa prvič pri 37 letih in naslednjič pri 38. Vsaka izkušnja je prinesla nekaj novega, vsak porod je bil zgodba zase. Od tega, da je en trajal le 20 min, drug pa ure in ure, s polno zapleti in težavami. O vsem sta se pogovarjali iskreno in brez dlake na jeziku. Prisluhnite smehu, solzam in porodnim izkušnjam iz prve roke. Česa ju je bilo najbolj strah, kaj je najbolj bolelo, kaj sta v porodni sobi počela njuna partnerja in še marsikaj zanimivega…